Jdi na obsah Jdi na menu
 


Velikonoce

 

Co jsme možná nevěděli o Velikonocích.......ve stručnosti
 
Modré či žluté pondělí
Uklízel se dům a jeho okolí.
Šedivé úterý
Vymetaly se pavučiny
Sazometná středa
Vymetání sazí; Jidáš se škaredil – Na Škaredou středu podle Písma udal Jidáš za třicet stříbrných Krista. Lidé se na sebe neměli škaredit, mít dobrou náladu. Kdo se celý den usmíval, ten si pojistil domácí pohodu na celý příští rok.
Zelený čtvrtek
Poslední večeře Páně – Na Zelený čtvrtek se připomíná Poslední večeře Páně při níž se Ježíš loučil s apoštoly a označil Jidáše za zrádce. Na důkaz smutku se utichly všechny kostelní zvony a odlétly do Říma. Až do Bílé soboty chlapci chodili s klapačkami (řehtačkami). Hluk podle magie odpuzuje zlé síly, proto je potřeba rámusit a obcházet vesnice. U kapličky se lidé modlili otčenáš a do kříže strkali papírky s přáníčky. V tento den se pekly jidáše, pečivo které mělo podobu krouceného provazu, na kterém se Jidáš oběsil. Kdo pojedl jidáše, byl celý rok chráněn před hadím uštknutím, včelím bodnutím a lidskou zradou. Hospodyně si pořizovaly na jarmarku nový hrnek, se kterým zašly do kostela pro svěcenou vodu a po západu slunce vykropily celý dům. Ta měla zahnat všechny zloduchy a nepřejícné duše hodně daleko od domu a z domu odešli všichni nezvaní hosté, hmyz a myši.
Velký pátek
Smrt Ježíše Krista – dny smutku a rozjímání; před východem slunce se lidé omývali v potoce; nesmělo se prát. Velký pátek je dnem Kristova ukřižování. V našich zemích se držel velký a přísný půst a podle bible se děly mimořádné věci. Rozpoutaly se živly, otvírala se země a hroby. Země vydávala všechny své poklady.
Bílá sobota
Den, na jehož sklonku Ježíš vstal z mrtvých. Dle starodávného zvyku, pocházejícího z židovského počítání času, začíná nový den již po západu slunce. Oslava vzkříšení tak začíná již v sobotní podvečer. Noc ze soboty na neděli, kdy Ježíš procitl, je nazývaná Velká a odtud pochází název Velikonoce.
Název Bílá je odvozen od bílého obřadního roucha, který v tento den nosili nově pokřtění. Narozdíl od Velkého pátku je sobota dnem radosti a nové naděje. V kostelech se ozývá zvuk varhan a znovu se také rozeznívají kostelní zvony.
Bílá neděle
Druhá neděle velikonoční. Toho dne nosili novokřtěnci naposledy bílé roucho. V dnešní době je Bílá neděle často dnem slavnostního prvního sv.přijímání.
 
 
 
Text písně při vrčení:                                

Klekání zvoníme

Jidáše honíme snimek-029.jpg

My Židi nevěrný

Jako psi černý

Kopali jámu

Ježíši Pánu

Aby ho jali

Ukřižovali 

Na Velkej pátek

Do hrobu dali

A na Bílou sobotu zase vykopali.

 
 

 

 

2011

Datum: 14. 4. 2012
Fotografií: 4
Složek: 0

2012

Datum: 14. 4. 2012
Fotografií: 10
Složek: 0

2013

Datum: 28. 3. 2013
Fotografií: 10
Složek: 0

2014

Datum: 2. 3. 2015
Fotografií: 0
Složek: 0

2016

Datum: 27. 3. 2016
Fotografií: 7
Složek: 0